מהי טכנולוגיית DMR?

DMR (Digital Mobile Radio) היא טכנולוגיית מכשירי קשר רדיו דיגיטלית, המאפשרת לקשר באמצעות פרוטוקול רשת קשר רדיו סגורה שלא תלויה בתשתיות תקשורת חיצוניות. קשר הרדיו בטכנולוגיה זו נעשית ללא אינטרנט (למרות שקיימת אופציית הרחבת הכיסוי על ידי חיבור אינטרנט), ולכן היא מתאימה לכיסוי קשר מקומי עבור חברות אבטחה, חברות בנייה, גופים ממשלתיים ומוניציפליים, גופים ביטחוניים ועוד.

תקן מכשירי קשר רדיו דיגיטלי DMR עובד באמצעות קוד פתוח וקיים עוד משנת 2005, מאז תוקן כמה פעמים. במקור הוא פותח עבור מכשירי רדיו דו כיווניים על ידי מכון התקנים האירופי לתקשורת ETSI, עבור משתמשי מכשירי קשר רדיו מקצועיים נישאים, ניידים ונייחים. מדובר על טכנולוגיה המאפשרת בתדר אחד שני ערוצים בחלוקת חריצי זמן בגישת TDMA ברוחב 12.5KHz, כלומר תדר אחד מוביל שני ערוצים משותפים באמצעות חלוקת האות לחריצי זמן שונים, כאשר המטרה היא להגדיל את קיבולת הערוץ ולבצע תקשורת (שיחות) קבוצתית או אישית (אחד על אחד).

למי תקן DMR מתאים?

מכיוון שגופים גדולים עוברים משימוש בפרוטוקולים אנלוגיים ישנים לדיגיטליים, כגון תקן ה-DMR, נעשה רלוונטי עבורם והם מסתייעים בטכנולוגית רדיו נייד דיגיטלי המספקת להם יתרונות רבים. הטכנולוגיה מתאימה בעיקר למוסדות ממשלתיים, ארגונים צבאיים, מפעלים, חברות אבטחה, חברות נדל״ן וכו’, הזקוקים להשתמש במכשירי קשר המבוססים על טכנולוגיית DMR לתקשורת יעילה ואפקטיבית.  

היתרונות הבולטים של טכנולוגיית DMR

פתרון תקשורת יציב – טכנולוגיית DMR אינה תלויה בספק התקשורתֿ ולכן היא תפעל גם במצבי קיצון כמו לדוגמה במקרה של קריסת מערכות תקשורת וקווים סלולריים. כידוע, קריסות שכאלה קראו לא מעט, ולכן מערכת רדיו עצמאית יכולה לפעול גם בתרחישים שאינם צפויים ללא חיבור לאינטרנט.

רציפות תפקודית – המערכת אינה תלויה בדבר ומגובה תמיד, ולכן גם באירועי חירום ומשבר היא מאפשרת רציפות תפקודית ועבודה רגילה. פרמטר זה קריטי באירועים ביטחוניים שונים.

קשר מתקדם ואיכותי – התקשורת בטכנולוגיית DMR נחשבת לאיכותית מאוד ומאפשרת ליהנות משליטה במגוון תעשיות. נציין כי הפרוטוקולים הדיגיטליים של הטכנולוגית ה -DMR ו -NXDN מאפשרים ליהנות מתקשורת רציפה, איכותית וברמה הנדרשת למקרי חירום.

שלושת השכבות (Tiers) של DMR

בתקן ה- DMR של ETSI מוגדרות שלוש שכבות (רמות Tier) המאפשרות להתאים את ציוד הרדיו לצרכי המשתמשים. לכל שכבה מותאם סוג ציוד על פי תרחיש של המשתמש (הלקוח).

Tier 1

היא השכבה המוגבלת ביותר מבחינת הספק וטווח תדרים, אך אין צורך ברישיון תדרים. המשתמש יכול לרכוש את ציוד הרדיו ולהשתמש בו ישירות מהקופסא. מתאים יותר ליחידים ולצוותים קטנים ברדיוס כיסוי קטן יחסית.
מכשירי הקשר מאופיינים בכך שיש להם 16 ערוצים עבור פס התדרים של 446MHz, בהספק מרבי של 0.5 וואט.

Tier 2

שכבה זו מחייבת רישיון של משרד התקשורת עבור תחומי התדר המאושרים בארץ, כמו לדוגמא תחום תדר UHF (450-470MHz), בהספקים גבוהים (High RF Power).
ציוד DMR Tier 2 יכול להשתמש בתחנות ממסר כדי להגדיל את טווח מכשירי הרדיו הנישאים הידניים (Mobile Handheld) או הניידים ברכב (Portable Vehicle) או קבועים במתקנים (Fix Stations). ציוד DMR Tier II יכול להשתמש בתחנות ממסר (Repeater Base Stations) כדי להרחיב את טווח כיסוי המערכת כדי לענות על כל הצרכים הגיאוגרפיים.

Tier 3

שכבה זו מחייבת רישיון של משרד התקשורת כמו שכבה Tier 2, ופועלת באותו טווח תדרים של Tier 2.
ציוד Tier 3 מוסיף תכונות רבות כגון SMS, שירותים מבוססי מיקום (GPS), נתוני טלמטריה ותכנות באוויר (מרחוק) כדי להתאים יותר למשתמשים מקצועיים. Tier 3 נקראת Trunking.

לעבוד עם המומחים בתחום

WeRadio מעניקה שירות לטכנולוגיית DMR עבור משתמשי רדיו ניידים ומקצועיים. החברה מעניקה שירות מקצה לקצה לשימוש במכשירי הקשר, למגוון סקטורים בתעשייה כדוגמת גופים ביטחוניים, ממשלתיים, צבאיים, חברות בנייה ועוד. החברה משווקת מורשית של מותג Caltta Technologies בישראל, ומספקת מגוון פתרונות החל ממכשירי קשר, אביזרי שמע, הטמעת מערכת Caltta בארגונים, הדרכה, היתכנות ומיפוי שטח.

רוצים להתקדם למכשירי קשר דיגיטליים בטכנולוגיית DMR? פנו למומחים של WeRadio ותיהנו משירות מקצועי, מכשירים, אביזרים ושירותי תמיכה מקצה לקצה.